It was a tough one – Farrar, Feillu and Hushovd all go home.

The dream is over for Navardauskas – he lost 15 minutes.

But his Garmin team mates Ryder Hesjedal and Christian Vande Velde move up to third and fifth on GC.

Garmin will burn up the watts in search of more pink – they know it’ll be harder to come by when the Gazzetta stage ranking is a 5* and not a 3*, as yesterday’s was.

Cav lost 33 minutes, finishing behind the big gruppettos with trusted wingman Eisel and old warhorse, Jez Hunt.

In the same – last on the road – group were Bos, Brown and Phinney.

Prologues and sprint stages are one thing – but they’re just the appetisers, the support band to warm the crowd up for the main act.

The main attraction unfortunately involves a lot of gravity.

Androni DS Gianni Savio pulled another one of his South American rabbits from the hat with Rubiano.

Rubiano's win doesn't come out fo the blue - he's a quality rider.

I checked his palmarés and there’s even a national madison championship medal in there, back in 2003.

He had solid amateur results in 2005; and in 2006 rode the Giro for Panaria, staying with the team for another year.

But in 2008 he was back down the divisions with Centri della Calzatura which was Slovenian based that year and Italian based the following year.

During that time he picked up South American victories, a stage in the Tour of Slovakia and some excellent Italian results – such as 5th in the Coppa Agostoni and Coppa Sabatini and 3rd in the Trofeo Melinda.

For 2010 he was with Croatian squad Meridiana (current home of VeloVeritaslatest blogger – David McLean) taking wins in South America and again riding well on the Italian scene.

The problem with ‘riding well’ in Italy is that there hundreds of riders who fall into that category – East Europeans, riders from the Balkans and riders from South America, like Rubiano.

But a sponsor will always want an Italian rider first.

Last year – with Nippo – he scored an excellent win in the early season San Luis Tour in Argentina, another stage win in Slovakia and one in the Tour of Hokkaido – and his usual solid Italian results.

Savio snapped him up this year and his start to the year was strong – with 2nd in Laigueglia and 5th in Lugano.

A Giro stage will be big news back in his homeland and means he doesn’t have to worry about a contract for next year – a luxury for the man from Bogota.

Malori took pink for Lampre.

Malori took pink for Lampre; a former European and world champion time triallist, he’s reigning Italian TT champion with a win in the TT stage of the Coppi Bartali, last year.

He may be headed for the top, but then again . . .

Lampre won’t burn to much gas in defence – ‘it’s all for Scarponi.’

And we’ll be there, tomorrow – Jings!

Results - Giro d'Italia 2012 - Stage 6: Urbino - Porto Sant'Elpidio 207km

Stage Result

1 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 5:38:30
2 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 0:01:10
3 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep
4 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
5 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
6 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 0:01:51
7 Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
8 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale
9 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
10 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep
11 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat
12 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
13 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
14 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
15 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
16 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda
17 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago – CSF Inox
18 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep
19 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team
20 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
21 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi
22 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
23 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
24 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
25 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
26 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
27 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank
28 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan
29 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
30 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
31 Jan Barta (Cze) Team NetApp
32 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team
33 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli
34 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
35 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
36 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep
37 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
38 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team
39 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank
40 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team
41 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
42 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
43 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team
44 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
45 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
46 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
47 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
48 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan
49 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
50 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel – Euskadi
51 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team
52 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD
53 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan
54 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan
55 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team
56 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team
57 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
58 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
59 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat
60 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team
61 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale
62 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
63 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
64 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
65 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
66 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel – Euskadi
67 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
68 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda
69 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda
70 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
71 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD
72 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
73 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale
74 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp
75 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp
76 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team
77 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox
78 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team
79 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
80 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD
81 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team
82 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
83 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox
84 Enrico Battaglin (Ita) Colnago – CSF Inox
85 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
86 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi
87 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
88 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox
89 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale
90 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
91 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team
92 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale
93 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team
94 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
95 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
96 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
97 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
98 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD
99 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
100 Stefano Locatelli (Ita) Colnago – CSF Inox
101 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat
102 Jack Bauer (NZl) Garmin – Barracuda 0:06:33
103 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:08:53
104 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:10:39
105 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale
106 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team
107 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep
108 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp
109 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank
110 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep
111 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel – Euskadi
112 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep
113 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
114 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
115 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
116 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
117 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD 0:13:33
118 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank
119 Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox
120 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
121 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
122 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD
123 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
124 Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD
125 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan 0:15:40
126 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
127 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda
128 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
129 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli
130 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale
131 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
132 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi
133 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 0:21:11
134 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team
135 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
136 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team
137 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
138 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep
139 Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda
140 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
141 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat
142 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
143 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
144 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale
145 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team
146 Adrian Saez (Spa) Euskaltel – Euskadi
147 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team
148 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
149 Marco Coledan (Ita) Colnago – CSF Inox
150 Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox
151 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team
152 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
153 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
154 Timon Seubert (Ger) Team NetApp
155 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
156 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:22:06
157 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 0:23:53
158 William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat
159 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat
160 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat
161 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
162 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team
163 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
164 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
165 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team
166 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp
167 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep
168 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team
169 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
170 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat
171 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
172 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
173 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
174 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat
175 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team
176 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel – Euskadi
177 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
178 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
179 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
180 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale
181 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team
182 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
183 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
184 Alex Rasmussen (Den) Garmin – Barracuda 0:28:28
185 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
186 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
187 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 0:33:12
188 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
189 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling
190 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
191 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
192 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
193 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin – Barracuda
194 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
DNF Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
DNF Tyler Farrar (USA) Garmin – Barracuda
DNF Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team

General Classification

1 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 20:25:28
2 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 0:00:15
3 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:17
4 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:00:30
5 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda 0:00:32
6 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 0:00:36
7 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda 0:00:37
8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 0:00:39
9 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
10 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 0:00:41
11 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep
12 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 0:00:43
13 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep
14 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team
15 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale
16 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 0:00:44
17 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:00:46
18 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
19 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 0:00:47
20 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:48
21 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:53
22 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
23 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:00:55
24 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 0:00:56
25 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
26 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:00:57
27 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
28 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:00:58
29 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan 0:00:59
30 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:01:01
31 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:01:02
32 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale
33 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
34 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:03
35 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
36 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank
37 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:01:04
38 Jan Barta (Cze) Team NetApp 0:01:05
39 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team 0:01:07
40 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:01:08
41 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 0:01:09
42 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team
43 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:01:13
44 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
45 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:01:15
46 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:01:16
47 Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:01:19
48 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD
49 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 0:01:20
50 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
51 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:21
52 Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp
53 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 0:01:23
54 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 0:01:25
55 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:01:26
56 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:28
57 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:30
58 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team 0:01:31
59 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:01:32
60 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 0:01:35
61 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp 0:01:38
62 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 0:01:39
63 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team
64 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:01:40
65 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD 0:01:41
66 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan 0:01:42
67 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
68 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:01:44
69 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 0:01:46
70 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
71 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
72 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 0:01:55
73 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox
74 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
75 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 0:01:59
76 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 0:02:00
77 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 0:02:01
78 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:02:02
79 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox 0:02:05
80 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:02:16
81 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago – CSF Inox 0:02:18
82 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:02:39
83 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:45
84 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:02:46
85 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:49
86 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox 0:02:52
87 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:58
88 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
89 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 0:03:04
90 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD 0:03:08
91 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel – Euskadi
92 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 0:03:11
93 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:03:24
94 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 0:03:27
95 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:03:29
96 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:03:54
97 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:04:20
98 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:04:56
99 Enrico Battaglin (Ita) Colnago – CSF Inox 0:05:19
100 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:09:10
101 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 0:09:41
102 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:09:55
103 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:10:01
104 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team
105 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 0:10:02
106 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 0:10:24
107 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:10:27
108 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 0:12:07
109 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:12:53
110 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:13:02
111 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:40
112 Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox 0:13:41
113 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda 0:13:55
114 Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD 0:14:00
115 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:14:33
116 Stefano Locatelli (Ita) Colnago – CSF Inox 0:14:37
117 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan 0:14:41
118 Jack Bauer (NZl) Garmin – Barracuda 0:14:42
119 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:14:51
120 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
121 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:15:06
122 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:16:03
123 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:16:25
124 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 0:16:33
125 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:17:57
126 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD 0:18:15
127 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:18:42
128 Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda 0:19:31
129 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 0:19:39
130 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 0:20:02
131 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 0:20:03
132 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 0:20:24
133 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 0:20:43
134 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
135 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 0:20:44
136 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:21:16
137 Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox
138 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:21:28
139 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 0:21:32
140 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:21:43
141 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:21:51
142 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 0:22:38
143 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
144 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 0:22:44
145 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team 0:23:05
146 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 0:23:12
147 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 0:23:34
148 Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team 0:23:50
149 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 0:23:56
150 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat 0:24:06
151 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat 0:24:17
152 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:24:21
153 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team 0:24:35
154 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team 0:24:41
155 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:24:47
156 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:24:49
157 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 0:24:57
158 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 0:25:05
159 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:26:44
160 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 0:27:08
161 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 0:28:07
162 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:28:35
163 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 0:29:32
164 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat
165 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 0:29:38
166 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 0:29:59
167 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 0:30:12
168 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 0:30:31
169 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team 0:31:11
170 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 0:31:41
171 Marco Coledan (Ita) Colnago – CSF Inox 0:32:09
172 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi 0:32:29
173 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:33:02
174 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 0:34:37
175 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 0:35:07
176 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 0:35:31
177 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank 0:35:32
178 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:35:41
179 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 0:36:08
180 Adrian Saez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:36:16
181 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:37:39
182 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team 0:38:19
183 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 0:38:25
184 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:39:42
185 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 0:39:51
186 William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat 0:41:16
187 Alex Rasmussen (Den) Garmin – Barracuda 0:42:37
188 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:43:37
189 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:43:44
190 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin – Barracuda 0:43:49
191 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:46:47
192 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:47:38
193 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:48:25
194 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:54:59