I wish I could get tomorrow’s Gazzetta, tomorrow – but it’ll be Saturday, at best. It was the first major shoot out, today, to Cortina d’Ampezzo.

It’s over for Kreuziger and difficult for Tiralongo – a bad day for Astana.

Uran continues to impress – perhaps he’ll get let off ‘train’ duties for Cav, tomorrow?

But maybe not – Peter Kennaugh has gone, he looked very tired to us, last week, and he’ll need replaced.

Cortina d'Ampezzo
Peter Kennaugh has headed home.

Rodriguez is looking more and more like a winner, but he needs a little more time in hand for Sunday’s chrono.

Pozzovivo has to show more spirit if he’s to gain the buffer he needs for the time trial.

Gadret has to pull off something special by Saturday night, if he’s to get back on the podium.

Scarponi had a bad day but showed what ‘grinta’ is, riding through cramp to get back on terms in the finale – respect.

If Hesjedal can keep the gaps the same on Friday and Saturday then he can win.

Basso?

It was Liquigas which lit the blue touch paper and Basso showed again that he’s a champion, leading where others follow.

Cycling is a sport where ‘what ifs?’ abound – but there was a huge caveat, today.

Coming in to the brutal final climb of the Passo Giau it was Liquigas which had done the damage, but they’d saved their big ace, Sylwester Szmyd for the final climb – he’d hidden in the group awaiting his cue.

But disaster struck, the Polish strong man had a mechanical – we’re not sure what – and Basso was on his own.

It’s certain that the cards would have dropped differently if Basso’s right hand man – and close friend – had been in that group.

But Basso still looks good and no doubt the men in green will be plotting and scheming for Friday – and Saturday’s monstrous Stelvio stage.

Cortina d'Ampezzo
The inevitable Sylwester Szmyd leads Basso.

Whatever they decided, it’s sure to end up in a lot of pain for their rivals.

I interviewed Sylwester two years ago, it’s obviously out of date, but gives an insight into the man:

Your 10th pro season; does it get easier or harder as each year goes by?

“I think it gets much easier; I feel more experienced and stronger mentally and physically year by year.”

Did you grow up with stories of the great Polish stars of the 70’s and 80’s – Szurkowski & Szozda?

“No, no, I’m too young, I could rather say: Jaskula or (earlier) Halupczok.”

Ten years, all with Italian teams – why?

“Because I think that Italian teams have a good attitude to cycling – a kind of cycling mentality – and I haven’t had any more interesting offers from other teams up until now.”

How much break did you have in the winter and what do you do during it?

“I didn’t do any physical exercises connected with cycling for more than one month and during that period I enjoyed time with my family and friends.

“I spent two weeks in Poland and a few days in Tuscany, travelling between Siena, San Gimignano and Elba.”

Are you a ‘kilometres’ or ‘scientific’ trainer?

“I never look at kilometres; I go training keeping in mind the particular work I have to do and the number of hours I want to spend on the bike.”

How many training camps do Liquigas have?

“Many – five, six or even more.”

What’s your 2010 programme?

“I begin at Vuelta Catalunya, then Trentino, Romandie, Giro d’Italia, Dauphine Libere, Tour de France and Tour de Pologne.”

Where are you based during the season? How often do you go back to Poland?

“Usually in Italy, in Montignoso in Tuscany near Liguria. Every time I have some free weeks; at least 4-5 times in a year, I go back to Poland.”

You won on the Ventoux, last year – tell us about that, please?

“It was amazing; it was always my dream to win there.

“Some months before when my friend asked me when he should come to see me winning, I responded simply; ‘Mont Ventoux.'”

Cortina d'Ampezzo
Sylwester takes some fuel on board during a training ride.

You’ve ridden the Giro, Tour and Vuelta, which one is your favourite and why?

“The Tour is the Tour – the biggest race in the world and you feel it when you are there.

“But I think the Giro is the most beautiful – the stages, mountains, landscapes, people…everything.”

The Tour of Poland – that must be a cool race for you?

“I would like to win it one day, it’s obvious…”

Your favourite race?

“Dauphine Libere and Tour de Romandie.”

Anything new with the Cannondales for 2010?

“We have already been testing it last year so in 2010 the bike should almost be the same.”

Are you an equipment fanatic, or do you just leave it to the mechanics?

“I trust the mechanics; they are the best at their work.”

Ten years in the sport – the biggest changes for the good, you’ve seen?

“The fight against doping with the ADAMS system (Anti Doping And Management System) but almost only in cycling – it should refer to all kinds of professional sport.”

And changes for the bad in the last ten years?

“As above, the fight with doping, blood control, out of competition controls should be extended to other sports.”

Can Ivan Basso win the Giro?

“He has already won the Giro so I know he can still repeat it.”

Cortina d'Ampezzo
Depeche Mode LP's are one of Sylwester's favourite things.

What do you do when you’re not cycling?

“I’m working towards my pilot’s license, so when I’m not sitting on a bike I try to spend as much time as possible in the air, preparing to be a pilot.

“I also like riding my moto and listening to Depeche Mode music whose vinyls and cds I collect.”

Your goals for 2010?

“To do my best in the mountains for my leaders at the Giro and the Tour and personally, achieve some more victories in minor races.”

Tyskie (Polish beer) or Vodka?

“Brunello (rich and spicy red wine from Tuscany) or Amarone (rich and full-bodied red wine from the Northeast of Italy).”

# Tyskie! Sorry, Sylwester!

Sprinter’s stage tomorrow – and just think, it could be worse, you could be having your dinner at the Astana table.

More tomorrow.

Result - Giro d'Italia 2012 - Stage 17: Falzes/Pfalzen - Cortina d'Ampezzo 187km

Stage Result

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 5:24:42
2 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
3 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda
4 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:02
7 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:01:22
8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team
9 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
10 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team
11 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
12 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel – Euskadi
13 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD
14 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team
15 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox 0:01:44
16 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 0:02:13
17 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:02:47
18 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
19 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep
20 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 0:02:51
21 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:21
22 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD 0:06:11
23 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 0:06:53
24 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:08:28
25 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:08:36
26 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 0:09:32
27 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:10:12
28 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan
29 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
30 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:11:26
31 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
32 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team
33 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team
34 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda
35 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team
36 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
37 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:11:41
38 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:59
39 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda 0:14:12
40 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
41 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
42 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 0:16:40
43 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:20:03
44 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
45 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:21:01
46 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:23:11
47 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD 0:24:54
48 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
49 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale
50 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD
51 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 0:25:25
52 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team
53 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale
54 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
55 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:26:35
56 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
57 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale
58 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale
59 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
60 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
61 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
62 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
63 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin – Barracuda
64 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
65 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan
66 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox
67 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel – Euskadi
68 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat
69 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
70 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
71 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team
72 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:26:53
73 Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox 0:26:56
74 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli
75 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
76 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 0:27:34
77 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team
78 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 0:28:44
79 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD
80 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
81 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 0:34:05
82 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
83 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep
84 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
85 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
86 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team
87 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
88 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
89 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
90 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
91 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team
92 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank
93 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
94 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
95 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
96 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat
97 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale
98 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team
99 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan
100 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD
101 Jan Barta (Cze) Team NetApp
102 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
103 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
104 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
105 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep
106 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team
107 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
108 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli
109 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
110 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
111 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli
112 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
113 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank
114 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale
115 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD
116 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team
117 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
118 Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD
119 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
120 Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox
121 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago – CSF Inox 0:37:26
122 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:38:26
123 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling
124 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team
125 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
126 Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda
127 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat
128 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
129 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team
130 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep
131 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
132 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
133 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat
134 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank
135 Alex Rasmussen (Den) Garmin – Barracuda
136 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep
137 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
138 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team
139 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
140 Marco Coledan (Ita) Colnago – CSF Inox
141 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
142 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp
143 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
144 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp
145 Enrico Battaglin (Ita) Colnago – CSF Inox
146 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
147 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team
148 Adrian Saez (Spa) Euskaltel – Euskadi
149 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi
150 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp
151 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep
152 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
153 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
154 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel – Euskadi
155 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat
156 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi
157 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat
158 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel – Euskadi
159 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
160 Timon Seubert (Ger) Team NetApp
161 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
162 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda
163 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep
164 Jack Bauer (NZl) Garmin – Barracuda
165 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:39:27
166 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
167 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:41:15
168 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep
169 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
DNF Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team
DNS Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
DNS Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
DNF Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team

General Classification

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 74:46:46
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:30
3 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:22
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:36
5 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:02:56
6 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:03:04
7 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:03:19
8 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:04:13
9 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:04:38
10 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:04:42
11 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team 0:04:46
12 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
13 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 0:04:55
14 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:04:59
15 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 0:05:07
16 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:05:42
17 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox 0:06:29
18 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team 0:06:53
19 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:12:25
20 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:12:53
21 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 0:14:38
22 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:14:47
23 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD 0:16:20
24 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 0:17:09
25 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:22:21
26 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:23:03
27 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:24:05
28 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda 0:24:37
29 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 0:26:23
30 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:26:38
31 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda 0:31:33
32 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:32:17
33 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:33:59
34 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 0:35:12
35 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:36:56
36 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 0:41:31
37 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:41:55
38 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:42:20
39 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 0:46:35
40 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 0:47:02
41 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan 0:48:33
42 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD 0:49:47
43 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 0:50:50
44 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:51:05
45 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:53:55
46 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:53:57
47 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox 0:56:12
48 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 0:56:16
49 Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team 0:59:11
50 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 1:02:16
51 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 1:06:47
52 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 1:10:59
53 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 1:18:35
54 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 1:19:31
55 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 1:20:53
56 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 1:23:02
57 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 1:23:24
58 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan 1:24:18
59 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale 1:24:48
60 Jan Barta (Cze) Team NetApp 1:25:52
61 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:26:55
62 Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan 1:27:45
63 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 1:28:02
64 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team 1:28:55
65 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 1:30:04
66 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 1:34:56
67 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 1:37:17
68 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 1:38:31
69 Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD 1:41:48
70 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 1:42:53
71 Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale 1:43:15
72 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 1:48:33
73 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 1:50:21
74 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:50:36
75 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 1:50:54
76 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 1:51:41
77 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 1:53:33
78 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 1:53:41
79 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD 1:53:46
80 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 1:53:49
81 Enrico Battaglin (Ita) Colnago – CSF Inox 1:56:05
82 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD 1:56:14
83 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 1:56:26
84 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 1:56:31
85 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 1:57:15
86 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:58:04
87 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 1:59:49
88 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 2:01:29
89 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 2:03:07
90 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 2:04:00
91 Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 2:05:36
92 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 2:05:42
93 Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox 2:08:17
94 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank 2:11:02
95 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 2:11:23
96 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 2:11:30
97 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep 2:12:14
98 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 2:12:16
99 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 2:12:44
100 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago – CSF Inox 2:14:38
101 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 2:16:36
102 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:16:57
103 Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 2:19:09
104 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan 2:19:57
105 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp 2:20:58
106 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 2:21:12
107 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 2:21:32
108 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 2:21:40
109 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 2:22:13
110 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 2:25:40
111 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 2:26:18
112 Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD 2:26:32
113 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 2:29:32
114 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 2:30:02
115 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 2:30:21
116 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 2:33:09
117 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 2:35:03
118 Jack Bauer (NZl) Garmin – Barracuda 2:36:24
119 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 2:38:00
120 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 2:38:24
121 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 2:41:07
122 Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team 2:42:09
123 Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat 2:46:49
124 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 2:49:30
125 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 2:51:15
126 Sébastien Rosseler (Bel) Garmin – Barracuda 2:51:57
127 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team 2:52:56
128 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 2:53:57
129 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 2:54:33
130 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:56:07
131 Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale 2:56:40
132 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 2:56:59
133 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 3:00:15
134 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank 3:01:38
135 Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox 3:02:00
136 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 3:02:29
137 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 3:03:05
138 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3:03:10
139 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel – Euskadi 3:05:13
140 Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank 3:06:14
141 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep 3:06:50
142 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 3:07:21
143 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda 3:08:01
144 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 3:08:50
145 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep 3:10:20
146 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan 3:12:13
147 Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda 3:13:02
148 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 3:14:10
149 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat 3:16:00
150 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi 3:18:18
151 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:22:43
152 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep 3:23:02
153 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 3:24:23
154 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team 3:24:41
155 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 3:25:48
156 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 3:27:32
157 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team 3:30:05
158 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat 3:31:25
159 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 3:31:58
160 Marco Coledan (Ita) Colnago – CSF Inox 3:38:11
161 Alex Rasmussen (Den) Garmin – Barracuda 3:40:04
162 Timon Seubert (Ger) Team NetApp 3:41:20
163 Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 3:44:08
164 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 3:45:06
165 Adrian Saez (Spa) Euskaltel – Euskadi 3:51:34
166 Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 3:53:23
167 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 3:56:13
168 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 4:07:46
169 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel – Euskadi 4:08:11